USG dopochwowe w okresie ciąży


Czynność bioelektryczną mózgu bada się za pomocą metody zwanej elektroencefalografią. Polega ona na odprowadzeniu z powierzchni głowy potencjałów elektrycznych wytwarzanych przez mózg i analizowaniu ich.

USG dopochwowe w okresie ciąży

Podczas wizyty u ginekologa lekarz standardowo prosi pacjentkę o rozebrania się od pasa w dół, a następnie o podejście do fotela i zajęcie pozycji leżącej, na plecach. Następnie na głowicę ultrasonograficzną ginekolog nakłada specjalną osłonkę oraz aplikuje żel, dzięki któremu łatwiej mu wsunąć urządzenie do pochwy.  Przygotowanie się do USG nie wymaga wykonywania innych specjalistycznych badań, należy pamiętać jednak o dacie swojej ostatniej menstruacji, o którą ginekolog na pewno zapyta.

Jeżeli wcześniej było przeprowadzane badanie USG, warto mieć również przy sobie jego wyniki w trakcie wizyty. Badanie praktycznie jest bezbolesne , z reguły trwa ono około 20 minut. Można przeprowadzić USG dopochwowe również podczas miesiączki. 

USG znalazło szerokie zastosowanie w wielu różnych dyscyplinach medycyny. W ginekologii i położnictwie przyjęły się dwie metody badania USG: badanie przez powłoki brzuszne i badanie dopochwowe.

USG brzucha nawet przy wypełnionym pęcherzu moczowym posiada pewne ograniczenia, takie jak słabe uwidocznienie struktur jajnika, przydatków lub wczesnych stadiów rozwijającej się ciąży. Dlatego też wprowadzono do użytku sondę dopochwową o wyższej częstotliwości 7 – 7,5 Mhz, co poprawiło jakość obrazów i ich rozdzielczość.