Ultrasonografia prenatalna (genetyczna)


Tego typu badanie przeprowadzane jest na najwyższej klasy aparatach USG – 3D i 4D. Trójwymiarowy, kolorowy obraz pozwala na przyjrzenie się dziecku w czasie rzeczywistym, z wielu stron z najdrobniejszymi szczegółami.

Ultrasonografia prenatalna (genetyczna)

Tego typu badanie przeprowadzane jest na najwyższej klasy aparatach USG – 3D i 4D. Trójwymiarowy, kolorowy obraz pozwala na przyjrzenie się dziecku w czasie rzeczywistym, z wielu stron z najdrobniejszymi szczegółami. Dodatkowo zdjęcia z badań można nagrywać na płytkę DVD i następnie wielokrotnie odtwarzać i analizować.USG genetyczne jest badaniem prenatalnym, które nie jest przeprowadzane w każdym wypadku. Jest to badanie skierowane na wykrycie wad rozwojowych płodu szczególnie jeśli wiadomo, że dziecko może być nimi zagrożone. Zalecane jest jeśli przyszła matka skończyła 35 rok życia, ponieważ zwiększa się ryzyko wystąpienia wad genetycznych takich jak: zespół Downa, Edwardsa, Patausa itp. Powinny je wykonać kobiety, które chorowały w ciąży na choroby zakaźne, miały kontakt z toksynami lub przyjmowały leki. Dobrze jest prześledzić historię chorób genetycznych w rodzinach obu rodziców.

USG prenatalne analizuje dokładnie budowę anatomiczną płodu, a także jego ruchy. Bada przezierność karkową tzn. obecność płynu pod skórą na karku dziecka, przepływ krwi przez żyły, ilość płynu owodniowego, budowę poszczególnych kości oraz inne wady genetyczne u dziecka.

Badanie USG 3D i 4D jest obecnie uważane za bezpieczniejszą alternatywę amniopunkcji, która mimo swej dokładności jest metodą inwazyjną.