Sposób przeprowadzenia badania USG przez powłoki brzuszne


Lekarz wykonujący badanie narządu rodnego przez powłoki brzuszne ma możliwość oceny stanu i budowy tego narządu, szczególnie trzonu macicy w zakresie kształtu i powierzchni oraz jej ustawienie w obrębie miednicy małej. Może ocenić także grubość endometrium, czyli błony śluzowej w jamie macicy oraz stan i wielkość jajników.

Sposób przeprowadzenia badania USG przez powłoki brzuszne

Lekarz wykonujący badanie narządu rodnego przez powłoki brzuszne ma możliwość oceny stanu i budowy tego narządu, szczególnie trzonu macicy w zakresie kształtu i powierzchni oraz jej ustawienie w obrębie miednicy małej. Może ocenić także grubość endometrium, czyli błony śluzowej w jamie macicy oraz stan i wielkość jajników.W obrazie USG niepokojące są zawsze różnego rodzaju twory torbielowate lub lite znajdujące się w jajniku, mięśniaki macicy lub obecność płynu w jamie brzusznej. USG ginekologiczne daje także możliwość kontroli ułożenia wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej.

Warunkiem koniecznym przed wykonaniem prawidłowo badania narządu rodnego przez powłoki brzuszne jest możliwie maksymalne wypełnienie pęcherza moczowego. Inaczej gazy znajdujące się w końcowym odcinku przewodu pokarmowego utrudniają dostęp fali ultradźwiękowej.

Dlatego przynajmniej na godzinę przed planowanym badaniem należy wypić 1 – 1,5 litra niegazowanych płynów, powstrzymując się przed oddaniem moczu. Dzień wcześniej nie należy jeść potraw powodujących wzdęcia w jelitach, a na badanie trzeba przyjść po uprzednim wypróżnieniu.

Dobrze jest przynieść ze sobą wyniki z poprzedniego badania. Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli wcześniej wystąpiła reakcja alergiczna na żel.

Jest to idealne badanie dla młodych dziewcząt będących dziewicami, oraz dla kobiet przychodzących po raz pierwszy na wizytę do ginekologa.